Sermet TİMURLENK

 

TİMURLENK, Sermet 1956 yılında İstanbul'da doğdu.Atletizme 15 yaşında başladı.1975 Helsinki Oyunları birincisi, 1977 Balkan gençler ikincisi ol­du.Finlandiya ve Dusseldorf ya­rışmalarında birinci olarak 4 Tür­kiye rekoru kırdı.Avrupa gençler şampiyonları listesinde 5. sıraya kadar çıktı.

 

Milliyet 28 Haziran 2000-Çarşamba


Rekor emekli oldu!

Timurlenk 27 sene önce pistte 800 metre rekorunu kırmıştı. Ardından okudu, askerliğini yaptı, evlendi, çocuğu oldu, hatta emekliliği hak etti. Ama derecesi yerinde kaldı

spo08.jpg       Çeyrek asırı aşkın bir zamandır kırılamayan 800 metre yıldızlar Türkiye rekorunun sahibi ünlü atlet Sermet Timurlenk’in emekliliği hak etmesine rağmen rekor tam 27 yıldır yeni sahibini bekliyor.
       İzmir’de 1973 yılında yapılan Türkiye Şampiyonası’nda 800 metreyi 1.52.6’da koşan ve rekor kıran Sermet Timurlenk, tam 27 yıldır bu rekoru elinde bulunduruyor. Atletizmde, 22 kez federasyon başkanının değiştiği 1973 yılından bu yana Timurlenk, öğrenimini tamamladı, vatani görevini yaptı, evlendi, çocuk sahibi oldu ve emekliliği de hak etti.
       Yıldızlar kategorisinin yanı sıra, gençlerde de 1975 yılında 1.49.3 ile Cezayir’de Türkiye rekoru kıran Timurlenk’in bu rekoru ise 25 yıllık. Büyükler rekorunu da elinde bulunduran Sermet Timurlenk’in, 1978 yılında Prag’da 1.47.23 ile kırdığı bu rekorunun yanına da 22 yıldır hiçbir sporcu yaklaşamıyor. Halen, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde çalışan ve yıldızlar, gençler ile büyükler Türkiye rekorunun sahibi olan Timurlenk, “Rekorlarımın kırılmayışı benim için çok onur verici bir olay, ama ülke atletizmi için çok üzücü" ifadelerini kullandı.
       Timurlenk, kendi döneminde bu işi başarıyla yapan Mehmet Yurdadön, Necdet Ayaz, Mehmet Terzi gibi isimlerin federasyonda görev alamamalarından yakınarak, “Neden bizden faydalanmıyorlar, anlamak mümkün değil" diye konuştu.